2016 Avrupa Kupası Bilgilendirmesi ve Eksikler

By on Mart 6, 2017 in TR Sports

Futbol tüm dünyanın en çok taraftarı olan ve dolayısı ile en çok takip edilmekte olan spor dalı olarak bilinmektedir. Bu nedenle Futbol ile ilgili her tür organizasyon ve oyun, dünyanın birçok ülkesinde kabul görmektedir. Bu konuda derin bir ön görüye sahip, özel bir isim bulunmaktadır. Bu kişinin adı Henri Delanuay’dır. Bu kişi 1927 yılında Fransa’nın Futbol Federasyonunda yönetici olarak bulunduğu günlerde, bugün Avrupa Futbol Şampiyonası olarak bilinen büyük Futbol organizasyonunun ilk temellerini atmıştır. Bugün yapılmakta olan Futbol organizasyonu fikri, kendisine aittir. 1960 yılında fikir gerçeğe dönüşmüştür ve ilk Avrupa Futbol Kupası, sahibini bulmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası 1968 yılına kadar “Avrupa Uluslar Kupası” adıyla anılmıştır. Başlangıç dönemine ait son maçlar, 1976 yılında oynanmıştır. 1976 yılı Avrupa Futbol Şampiyonası, Yugoslavya’da düzenlenmiştir ve 1976 yılının Avrupa Futbol şampiyonu ülke, Çekoslovakya olarak ilan edilmiştir. Çekoslovakya Batı Almanya’yı 5-3 mağlup ederek kupayı evine götürmeyi başarmıştır.

1080 yılı Avrupa Futbol Şampiyonası için, “8 Takımlı Dönem” olarak anılmaktadır. Bu döneme ait şampiyonlar;

  • 1980 – Batı Almanya
  • 1984 – Fransa
  • 1988 – Hollanda
  • 1992 – Danimarka

1992 yılı çok değişik olayların yaşandığı ve bu olayların Avrupa Futbol Şampiyonasına da sirayet ettiği bir yıl olmuştur. Bu yıl SSBC dağılmış ve Avrupa Futbol Şampiyonasına BDT ismiyle devam etmiştir. Aynı yıl Yugoslavya da dağılmıştır ve Avrupa Futbol Şampiyonasından diskalifiye edilmiştir. Yugoslavya’nın yaşadığı acı olaylar, Danimarka’nın birden şampiyon ilan edilmesine neden olmuştur.

Avrupa Futbol Şampiyonasının “More Than A Game” adlı resmi marşı olarak bilinmektedir. 1992 yılı UEFA yazısının son kez kullanıldığı yıl olarak tarihe geçmiştir. Bu yıldan sonra yapılan Avrupa Futbol Şampiyonalarında, “Euro” adı kullanılmıştır. Bununla birlikte yapılan maçlarda oyuncuların formalarının arka kısmında isimlerinin yazılmaya başlanması da ayrı bir detay olarak kayıtlara geçmiştir. 1992 yılı “Avrupa Futbol Şampiyonası” adının kullanılmış olduğu son Futbol organizasyonu olmuştur. 1996 yılıyla başlayan Futbol organizasyonlarında EURO adı kullanılmaya başlanmıştır.

1996 yılıyla yeni bir dönem de başlamıştır. Bu dönemin adı “16 Takımlı Dönem”dir. Takım sayısı 8’den 16’ya çıkarılmıştır.

16 Takımlı Dönem Avrupa Futbol Şampiyonları

  • 1996 – Almanya
  • 2000 – Fransa
  • 2004 – Yunanistan
  • 2008 – İspanya
  • 2012 – İspanya

İspanya Avrupa Futbol Şampiyonasında 3 kez şampiyon olan tek takımdır.

Avrupa Futbol Kupası Fransa’da Yapılıyor!

2016 Avrupa Kupası maçları ne zamanlara rastlar? Dikkat edilirse 2016 Avrupa Kupası maç tarihleri de dâhil olmak üzere, tüm yıllarda karşılaşmalar hep, Haziran’ın başına denk gelmektedir. 2016 Avrupa Kupası maçları 10 Haziran- 10 Temmuz arasında gerçekleşmektedir. Fransa 2016 yılında Avrupa Futbol Şampiyonasına 3. kez ev sahipliği yapacaktır.

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

Comments are closed.

Top